İçerik Yönetimini Merak Ediyorsanız Yazımızı Okuyun | 0216 499 74 30 | Makaleci

Profesyonel Makalecilerimiz ile Dünyanın İçeriğini Üretiyoruz.

İçerik Yönetimi Hakkında

Ana Sayfa / Blog / İçerik Yönetimi Hakkında

İçerik Yönetimi Hakkında

İÇERİK YÖNETİMİ HAKKINDA


İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte birçok hizmet ve ürün de online ortamlar aracılığıyla tüketiciye sunulmaya başlandı. Bu süreç boyunca web sitelerinin yapılandırılması ve içeriğin yönetilmesi özel bir dikkat gerektiren konular haline gelmeye başladı. Content Management System olarak adlandırılan ve Türkçeye içerik yönetim sistemi olarak çevrilen sistemler web sitelerinin yönetilmesini sağlar. İçerik yönetim sistemleri teknik bilgisi olmayan kişi ve kurumların fonksiyonel ve dinamik sitelere sahip olmalarını ve bu siteleri kolayca yönetebilmelerini sağlar. Bu sistemler sayesinde birçok site internet dünyasında yer alma fırsatı buldu.


İçerik yönetim sisteminin temel amacı web sitesi makalelerinin üretilmesini, kullanıcı yönetimini, görsel kaynakların, video içeriklerinin, reklam alanlarının, iletişim, raporlama, analiz ve sitenin genel genel ayarlarının anlık olarak yönetilmesini sağlamaktır. Eğer özel tasarım bir web siteniz var veya özel tasarım bir web sitesi planlanıyor ise içerik yönetim sisteminin de bu tasarımlara adapte edilmesi gerekmektedir. Aksi halde içerik yönetim sistemi web sitenizin bütün veri ve alanlarına ulaşamayabilir. Kod diline hakim olunsa bile içerik yönetim sistemleri olmadan birçok verinin ve hizmetin bulunduğu web sitelerini hazırlamak hiç kolay olmayabilirdi. Profesyonel yazılımcıların içerik yönetim sistemlerini geliştirmesi ile birlikte daha işlevsel bir site yönetimi mümkün hale geldi.


CSM( İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ) ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 • Enterprise CSM: Şirketlerin kullandığı içerik yöntem sistemleridir. Şirkete ait kayıtlar, personel bilgileri, belgeler ve operasyon bilgi kayıtları tutulur.
 • Web CSM: Web sitesindeki dosya, içerik ve kayıtlı verilerin yönetilmesini sağlayan içerik yönetim sistemidir.
 • DMS(Dosya Yönetim sistemi): Dosya verilerinin kontrol edilmesini sağlayan içerik yönetim sistemidir.
 • Mobil CMS: Mobil ve akıllı telefonlar için geliştirilmiş içerik yönetim sistemleridir.
 • Component CMS: Bileşen içerikleri yönetmek için geliştirilen içerik yönetim sistemidir.
 • Media CMS: İçeriğinde resim, müzik, film gibi medya içeriklerinin bulunduğu sistemleri yönetmeyi sağlayan içerik yönetim sistemleridir.

 

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ MEKANİZMASI NASIL İŞLER?

Öncelikli olarak içerik yönetim sistemine erişim yalnızca site yöneticileri ve alt yöneticiler tarafından sağlanabilir. Rol tabanlı bir altyapı kullanılarak süreç yürütülür. Site yöneticisi yetkiler üzerinde değişiklikler yapabilir, yetkileri kaldırabilir veya sınırlandırabilir. Paneller aracılığıyla iletişim formları ve istatistiklere ulaşılabilir. Ziyaretçiler web sitelerine bilgisayarlar, laptoplar veya akıllı telefonlar aracılığıyla ulaşabilir.

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

İçerik yönetim sistemi sonradan yapılacak geliştirme ve iyileştirme çalışmalarına uyumlu olmalıdır. İçerik yönetim sistemi güvenli ve hızlı olmalıdır. İçerik yönetim sistemi ara yüzde yapılacak değişikliklere uygun olmalıdır. İçerik yönetim sistemi basit ve kolay kullanıma sahip olmalı ve birden fazla dil seçeneğine sahip olmalıdır.  İçerik yönetim sisteminin yedekleme özelliği bulunmalı ve rapor hazırlamaya imkan tanımalıdır. Oldukça popüler olan bazı içerik sistemleri şunlardır:

 • OpenCart (https://www.opencart.com/)
 • WordPress (https://tr.wordpress.org/)
 • Joomla (https://www.joomla.org/)

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

İçerik yönetim sisteminin kullanıcılara en büyük katkısı teknik bilgiye sahip olma zorunluluğu olmadan web sitelerinin yönetilmesini ve kontrol edilmesini mümkün kılmasıdır. İçerik yönetim sistemlerinde web sitelerinin içeriklerini hazırlamak ve yayınlamak ve tasarılarınıza uygun düzenlemeler yapmak mümkündür. Var olan içerik yönetim sistemlerini kullanmak istemeyen kişi ve kurumlar için yazılım firmaları tarafından hedefe uygun içerik yönetim sistemleri gerçekleştirilebilir.

İçerik Yönetimi Hakkında Merak Ettikleriniz

İçerik Yönetimi Nasıl Yapılır, dikkat ve özen isteyen bir sistemdir. İçerik yönetimi gerçekten bilen ve iyi şekilde yönetecek kişilerle çalışılmalıdır. Bizler herhangi bir sitenin tıklanma sayısını, yazılan yazıların orijinal olması için incemeler yapan kişilerle çalışmaktayız. Sizlerde işlerinizi sağlama almak için bizimle çalışabilirsiniz. İncelemelerin yapılmasının önemi kadar görsel resimler koyarak sayfanın canlanması ve dikkat çekmesi sağlanır. Web sitesine yüklenen her bilgini doğru ve güncel olması gerekir. Bu bilgilere sahip olmayan kişilerle çalışılması düşünülemez. Bilgileri ışında tecrübede eklenerek sayfayı yükseltecek çalışanlarımız sayesinde bu sorunu yaşamamaktayız. Kurumsal firma ya da bireysel bir firma olmanız hiç fark etmeden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İçerik Yönetimin Avantajları

İçerik Yönetimi Nasıl Yapılır anlaşıldıktan sonra içerik yönetiminde yapılan avantajlar söz önünde bulunularak işlemler yapılmalıdır. İçerik yöntemiyle ilgilenen kişilerimiz bilgili ve konuyla ilgili en iyi düzeyde çalışmalar yapılmaktadır. Bu avantajlar;

 • İçerik yönetimi sadece içerik yayınlamaz, yayınlanan içerikleri arşivlemeye ya da kaldırmak için işi yarar.
 • Herhangi bir promosyon ürünü uygulandığında belirli bir süre sonra kolay şekilde kaldırılabilir.
 • Sadece içeriklerin olduğu linkler değil, bu içeriklerin bağlı olduğu menülerde otomatik kaldırılır.
 • İçerik yönetiminde büyün kontrollerin sizde olması sağlanır.
 • İçerik sistemlerinde yaşanacak sorunlar ve güncellemeler sırasında yaşanan sorunlarda tekrar eski haline dönme imkânı sağlanır.
 • Takvim ayarlaması sayesinde kısa planlamalar yaparak gelinen noktalar hatırlatılır.

İçerik Yönetimi Nedir

İçerik Yönetimi Nasıl Yapılır, herhangi bir konuda satışa yönelik veya reklamlar için sunulan çalıntı olmayan ya da alıntı olmadan özgün olan gönderilerin yapılmasıdır. Yapılan işe uygun imaj sergilediğimiz için gönül rahatlığıyla bizleri tercih edebilirsiniz. İçerik yönetimi web sitelerinde olduğu kadar sosyal medyada da önemlidir. Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra web siteleri üzerinden daha geniş çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan işin başka işleri yansıtmadan özgün şekilde olabilmesi için bizlere ulaşabilirsiniz. Her bir yazı için ayrı kişilerle çalışmaktayız. Bu da benzeri olmayan işler çıkartmamıza yardımcı olmaktadır.  Günümüzde başarı sağlamak çok zor bu nedenle iyi hazırlanmış bir içerik sitesi ve kontrolleri yapıldığında sorunsuz şekilde ilerlenmiş olur.

DİJİTAL DÜNYADAN TÜM İHTİYAÇLARINIZ İÇİN BURADAYIZ

Firmamıza Ait Diğer Markalarımız


Bize Anında Ulaşabilirsiniz

WhatsApp üzerinden merak ettiğiniz her şeyi bize sorabilirsiniz.